30. 9. – 1. 10. 2023, Dolní Vítkovice, Ostrava
Evropský pohár v cyklokrosu odstartuje v sobotu

Evropský pohár v cyklokrosu odstartuje v sobotu

Zvěřejněno: 16.12.2022

Na zasněženou cyklokrosovou trať v Ostravě se v sobotu a neděli 17. a 18. prosince vydá 150 cyklistů z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska. Na tříkilometrovém okruhu v Dolních Vítkovicích se uskuteční premiérový ročník UEC Evropského poháru. Závody v kategoriích juniorů, juniorek, žen a mužů do 23 let jsou na úrovni C2 součástí kalendáře Mezinárodní cyklistické unie UCI.

„Možná se to nezdá, ale cyklokros je velmi tradiční zimní cyklistická disciplína. A má i ambici dostat se na zimní olympijské hry. Takže zasněžené a mrazivé Dolní Vítkovice jsou přesně to, co dělá tento sport atraktivním,“ řekl k bohaté předvánoční sněhové nadílce ředitel UEC Evropského poháru v cyklokrosu Miloš Židík. „Zima bude o závodním víkendu pořádná, ale pro krosaře máme připravené vyhřáté šatny a sprchy.“

V kategoriích od žáků do 15 let po Masters nad 70 let je přihlášeno na 150 jezdců a jezdkyň. Ve startovní listině jsou jména elitního polského krosaře a vítěze posledních podniků TOI TOI Cupu Marka Konwy, nebo suveréna této sezóny a čerstvého mistra ČR v kategorii kadetů Kryštofa Bažanta. „Přihlášeni jsou krosaři a krosařky z pěti zemí. Specifikem Evropského poháru jsou samostatné závody v juniorských a U23 kategoriích. To znamená, že třiadvacítkáři a junioři s juniorkami mohou získat velkou porci UCI bodů, o které je na jiných závodech úrovně C2 připraví elitní jezdci a jezdkyně. Prize money v celkové výši 4 280 Eur jsou navíc určeny nejen pro ně, ale i pro kadety a kadetky,“ doplnil Miloš Židík.

Pod sněhovou nadílkou se v Dolních Vítkovicích rýsuje tříkilometrový okruh, na kterém se střídá 7 různých povrchů. „Odstartujeme na dlažebních kostkách, přejíždíme asfalt, dostáváme se na hlínu a trávu, z ní postupně přes asfaltovou cestu a technické depo do písku. Z písku na šotolinu, ze které závodníci vyjedou na dřevěný most. Náročná pasáž trati, je podle mě asi nejstrmější a nejprudší schodiště v celé české kotlině. A nakonec novinka, kterou nemají nikde na světě. Trať vede přímo halou vysoké pece,“ přiblížil stavitel trati Radovan Šťastný. „Celý týden na trati pracujeme a snažíme se, aby byla opravdu bezpečná. Sníh a mráz umí své, děláme tedy vše proto, aby se nestalo, že se nám krosaři zraní na ledu,“ dodal Šťastný.

Na stavbě trati se značnou měrou podílela stavební firma HSF System, která postavila sjezd z haly vysoké pece. „Sjezdovou lahůdku nadcházejícího cyklokrosového svátku jsme měli pod stavebním palcem od samotného návrhu až po její realizaci a financování. Naše společnost je velkým regionálním patriotem a v Moravskoslezském kraji podporujeme mnoho sportovních a kulturně společenských aktivit. Do podpory cyklokrosu v Dolních Vítkovicích, kde jsme rovněž dlouholetým partnerem, jsme se zapojili již v loňském roce a partnerstvím s nadcházejícím Evropským pohárem jsme chtěli na spolupráci navázat. Věříme, že to bude dlouhá a společná vyjížďka nejen v následujících pěti letech. Ostatně i my sami, včetně majitele společnosti Jana Hasíka, jsme aktivními fanoušky cyklistiky, protože život stavíme na pohybu," řekl Tomáš Hess, obchodní ředitel společnosti HSF System.

„Díky akcím jako je UEC Evropský pohár v cyklokrosu stoupá prestiž našeho regionu. Moravskoslezský kraj je hrdý na to, že hostí špičkové sportovní události. Proto jsme velmi rádi, že se závod v úžasném prostoru Dolních Vítkovic koná. Organizátorům se podařilo s Evropskou cyklistickou unií vyjednat kontrakt na 5 let, těším se, že se z této akce stane tradiční událost, která najde své místo v kalendáři sportovních fanoušků. A ti také uvidí nedělní hlavní závod na televizních obrazovkách,“ řekl radní Moravskoslezského kraje pro oblast územního plánování Petr Kajnar.

„Je úžasné sledovat, jak se areál Dolních Vítkovic dokáže měnit, hostit obrovské festivalové akce, stát se beach volejbalovým kurtem, anebo dějištěm cyklokrosového Evropského poháru. Co mě těší ale úplně nejvíc, je, že závody opět přilákají řady fanoušků. A jsem si jistý, že díky tomu, a naší podpoře sportovních klubů, motivujeme spoustu dětí k pohybu a vychováme mnoho mladých cyklistů, kteří nás budou reprezentovat na tratích nejen v Ostravě,“ připojil Jan Dohnal, náměstek primátora Ostravy pro dopravu a sport.

Závod UEC Evropského poháru v cyklokrosu se uskuteční za podpory Moravskoslezského kraje, města Ostravy, HSF System, Českého svazu cyklistiky, UEC, AT Computers, Craft a Vavrys, PDK stavba, Radioking, Bombus, Ha-vel, Force, KCK Cyklosport-Mode s.r.o. a Jiří Team Ostrava. Mediálními partnery jsou MTBS.cz a O2 TV Production.

Časový rozpis UEC EP v cyklokrosu, Ostrava 2022:

Kontakt pro média:

Štěpán Sedláček,
stepan.sedlacek@cyklokrosostrava.cz,
608 827 900
www.cyklokrosostrava.cz